NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
4786
Цветни аспекти

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември. На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф

| 26 Август 2024, 15:14 ч.
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Снимка © DFA

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

Последната за сезона премиера на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич е постановката „Лудориите на Карлсон“ по книгата на Астрид Линдгрен. 

Това съобщи на пресконференция директорът на театъра Петър Петков. Той каза още, че това е една много хубаво, много живо и много актьорско представление. 

„Най-хубавото е, че децата много ще му се радват. В тази постановка взима участие и най-новото попълнение на трупата Елена Георгиева“, каза още Петков. 

Режисьор е Леонард Капон, в ролите влизат Валентин Иванов, Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова и Росен Радев. Музиката е на Пламен Петков, а София Митева отговаря за художественото ателие и кукли.

Режисьорът Леонард Капон каза, че винаги е харесвал Астрид Линдгрен като автор. „Каквото и да прочетеш от нея, винаги е много съвременно и се отнася за всяко време. Отключва въображението и на го

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

Филмът за Формула 1 ще бъде пуснат на световния пазар на 25 юни следващата година, а дебютът в Северна Америка ще се състои два дни по-късно, предаде Ройтерс. Продуциран е от Брад Пит, който играе главната роля. Продукцията все още няма заглавие. 

Филмът се снима със съдействието на отбори и пилоти. Режисьор е Джоузеф Косински, чийто „Топ Гън: Маверик“ спечели 1,49 милиарда щатски долара в световен мащаб. Освен Брад Пит продуцент е и Джери Брукхаймър. Продукцията ще се разпространява от „Уорнър брос“.

Седемкратният световен шампион във Формула 1 Люис Хамилтън е съпродуцент. Снимките започнаха миналата година и продължиха по време на избрани уикенди от Гран При (Grand Prix) този сезон.

Екипът на продукцията разполага с гараж и питстоп за измисления 11-и състезателен отбор на Формула 1.  

В сюжета Пит, който в реалния живот е на 60 години,

Изложба батик на бивши и настоящи ученици от студио „Рениарт“ откриха в художествена галерия „Кутловица“ в Монтана.

Експозицията откриха синът на основателката на студио "Рениарт" Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката и артпедагог в студиото - Таня Василева.

Изложбата се състои от 47 творби, създадени на четвъртия пленер по батик, проведен през това лято от студио „Рениарт“.

Картините се продават с благотворителна цел. Част от средствата от продажбата им ще бъдат предоставени на "Рениарт" в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства, и за подпомагане дейността на студиото.

Експозицията ще остане в художествена галерия „Кутловица“ до края на месеца.

Морис Равел е единственият автор на „Болеро“ и произведението няма съавтори, постанови съд във Франция, съобщава АФП.

В петък френският съд се произнесе по дело на наследниците на Морис Равел и тези на руския художник и сценограф Александър Беноа, в което те пледираха за съавторство на руснака в прочутото произведение „Болеро“ и искаха удължаване на срока на авторските права върху него.

Съдът в Нантер, близо до Париж, „отхвърли претенциите на носителите на правата на Морис Равел и Александър Беноа по отношение на „Болеро“ - едно от най-изпълняваните и излъчвани произведения в света“, се казва в изявление на съда. Поради това произведението „остава обществено достояние“, т. е. с безплатно право на ползване, се допълва в него.

Що се отнася до хипотезата, за участието на г-н Беноа в композирането на музиката, съдът установи, че „предоставените документи не доказва

На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.

„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни национално инструментално ниво. Интензивният характер на събитието, многообразието от имена на изпълнители и заглавия на произведения привличат интереса на младите виолончелисти, на публиката и на широката аудитория“, коментират организаторите.

По думите им този фестивал поставя България и София на видно място в европейската карта на музикалното изкуство, приобщава младите инструменталисти от България и чужбина към най-високите образци на майсторство, отваря нови пътища пред младата музикална генерация и пред младата публика.

Фестивалът поставя акцент върху всички ценители на виолончеловото изкуство, които ще имат възможността да се запознаят с изявени световни имена в областта, които са не само лауреати на международни конкурси, но и преподаватели в елитни академии и консерватории по цял свят.

„Като устойчив във времето проект, реализиран четири поредни години, Cellissimo се старае да развива публиката чрез достъпа до нови имена на изпълнители, многообразие на виолончелов репертоар, различни изпълнителски превъплъщения и поставя пред себе си нови цели, които да превърнат форума в продукт с висока художествена и културна стойност на световно ниво“, допълват от екипа на фестивала.

Съвместна  изложба на художниците Енчо Ганковски и Василена Ганковска се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 11 юни, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

„Общото в изложбата между Василена и Енчо Ганковски е, че и двамата ще се представят основно с керамика. Енчо отдавна е познат със своите керамични пана и декоративни чинии и форми, в които освен модерно звучене намира отзвук и естетиката на народното изкуство. Василена ще представи и няколко от своите урбанистични пейзажи, в които се занимава с различните аспекти на градския живот, свободното време и работата в техните пространства“, разказа Шошкова.

Енчо Ганковски е дългогодишен преподавател в средното художествено училище по приложни изкуства  в Троян, учител на поколения троянски художници-керамици и почетен гражданин на Троян. Ганковски е и дългогодишен председател на Дружеството на

Швейцария взе окончателно решение Базел да бъде мястото на провеждане на песенния конкурс „Евровизия“ през следващата година, съобщи Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), цитиран от АФП. 

Базел граничи с Германия и основен център на химията и фармацевтиката, но също така и на културата с няколко международно признати музея. Другият град, който участваше в надпреварата за домакин, бе Женева.

Едноседмичният музикален спектакъл с два полуфинала, завършващи с голям финал, обикновено се провежда през май. Този път той ще бъде организиран от Швейцарската корпорация за радио и телевизия.

Швейцарският изпълнител Немо спечели тазгодишното издание на песенния конкурс, което се проведе в шведския град Малмьо, с песента The Code, затова Швейцария догодина ще е домакин на "Евровизия".

Това бе трета победа за Швейцария в почти 70-годишната ист

Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура. 

До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.

Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.

„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да

Двудневен рок фест ще се проведе на крепостта "Кракра" в Перник. Музикалната проява е посветена на първия изгрев на месец юли, известен като Джулай морнинг, съобщиха от общинската администрация. Рок фестът се организира от Община Перник в партньорство с Club Maze JB. 

Музикалното събитие ще започне на 29 юни с концерт на групите Mal&Nov Crew, Strix, Sink Below, Baron Chameleon, "Фактор", Truth Be Told и Аlien Аcid Blood. 

Вторият концерт ще е на следващия ден и отново ще прикове вниманието на меломаните от миньорския град. На сцената на Пернишката крепост ще се изявят групите "Eкстаз", 12 Bar Band, Bad Citу, Smokey Mountain River Band, Tsunami , Casual Threesome и "Тангра". Двудневният рок фест е със свободен вход. 

Историята на рок музиката в Перник започва през 1962 г., когато в града се създава първата местна рок банда "Пернишки братя". Ше

Фестивалът на лирическото изкуство в Екс-ан-Прованс, Южна Франция, преоткрива операта "Самсон", съобщи АФП. Диригентът Рафаел Пишон ще представи цензурираната и изгубена творба.

"Самсон" има какво да ни разкаже през 2024 г., казва Пишон. Темата на произведението засяга вярата, фанатизма, политическата съдба, двойствената човешка природа. Пишон е специалист по барокова музика и голям почитател на композитора Жан-Филип Рамо (1683-1764), написал операта, състояща се от пет действия и пролог.

Режисьор на постановката е Клаус Гут. 

"Самсон" е композирана през 1733 г., а либретото е по едноименното произведение на Волтер. Цензурата застига операта още през следващата година, смятана е за неблагочестива, обяснява Пишон. Операта е забранена, а партитурите - изгубени.

Впоследствие Рамо използва части от "Самсон" в други свои опери, сред които са "Галантните Инд

По думите им, придържайки се към традициите от предходните издания на фестивала, и тази година сферата на проекта ще бъде изцяло ориентирана към класическата музика. За част от участниците това ще бъде дебют в столицата и на сцената на международен форум.

ЗА ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ

Проф. Рафаел Уолфиш (Лондон, Великобритания) е носител на първа награда на международния конкурс за виолончелисти „Гаспар Касадо“, Италия. Записвал огромна част от виолончеловия репертоар с множество звукозаписни компании, сред които EMI, Decca, Chandos, Black Box, ASV, Naxos и Nimbus. Завършва професура в Швейцария и Германия и към момента е професор в Кралската академия по музика в Лондон и Ръководител катедра по виолончело и камерна музика в Trinity Leban Conservatoire of Music and Dance, Англия.

Стефан Казаку (Румъния) изнася множество рецитали и концерти в Румъния, Испания, Германия, Израел, Холандия, Унгария, Молдова. Лауреат е на първа награда и голямата награда на националния конкурс „Паул Константинеску", първа награда на Международния конкурс в Лийзен, Австрия. Носител е на редица от най-престижните национални конкурси в Румъния. Свири като солист с всички двадесет симфонични оркестри в Румъния, между които филхармония „Джордже Енеску“, Букурещ, оркестъра на Националното радио, Румънския младежки оркестър.

Кшищоф Карпета (Полша) е докторант и преподавател по виолончело и камерна музика в Музикалната академия във Вроцлав, Полша. Соло виолончелист е с Полската балтийска филхармония в Гданск и гост-концертмайстор на Камерния оркестър на Пшемисл. Участва в редица конкурси като солов изпълнител и камерен музикант, като е носител на отличие за най-добро изпълнение на произведение от полски композитор на Международния конкурс за камерна музика в Лод.

Доц. д–р Атанас Кръстев (България)  завършва НМУ „Любомир Пипков“ и НМА „Панчо Владигеров“ с магистърска степен. Специализира при проф. Наталия Шаховская в „Ескуела супериор де музика Рейна София“ – Мадрид, и защитава докторат през 2016 г. в НМА. От 2021 г. е доцент и преподавател по виолончело в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Носител е на редица награди от международни конкурси, сред които Liezen, Jeunesses musicale, „Кристална лира“ на СБМТД, „Златен век“ на МК, „Златно перо“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщи днес Жаклин Вагенщайн – създател, президент, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 20:00 ч.
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в ...
Начало Цветни аспекти
4786
Цветни аспекти

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.На майсторските класове на проф.

| 26 Август 2024, 15:14 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на Cellissimo
Снимка © DFA

Четири камерни концерта и четири майсторски класа ще има по време на петото издание на Cellissimo, съобщават организаторите на фестивала, който ще се състои от 6 до 11 септември.

На майсторските класове на проф. Рафаел Уолфиш, проф. Стефан Казаку, проф. Кшищоф Карпета и доц. д-р Атанас Кръстев ще партнират пианистите Палави Махидара, проф. Людмил Ангелов, доц. д-р Маргарита Илиева и д-р Гергана Несторова в общите им камерни концерти.

Последната за сезона премиера на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич е постановката „Лудориите на Карлсон“ по книгата на Астрид Линдгрен. 

Това съобщи на пресконференция директорът на театъра Петър Петков. Той каза още, че това е една много хубаво, много живо и много актьорско представление. 

„Най-хубавото е, че децата много ще му се радват. В тази постановка взима участие и най-новото попълнение на трупата Елена Георгиева“, каза още Петков. 

Режисьор е Леонард Капон, в ролите влизат Валентин Иванов, Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова и Росен Радев. Музиката е на Пламен Петков, а София Митева отговаря за художественото ателие и кукли.

Режисьорът Леонард Капон каза, че винаги е харесвал Астрид Линдгрен като автор. „Каквото и да прочетеш от нея, винаги е много съвременно и се отнася за всяко време. Отключва въображението и на го

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

Филмът за Формула 1 ще бъде пуснат на световния пазар на 25 юни следващата година, а дебютът в Северна Америка ще се състои два дни по-късно, предаде Ройтерс. Продуциран е от Брад Пит, който играе главната роля. Продукцията все още няма заглавие. 

Филмът се снима със съдействието на отбори и пилоти. Режисьор е Джоузеф Косински, чийто „Топ Гън: Маверик“ спечели 1,49 милиарда щатски долара в световен мащаб. Освен Брад Пит продуцент е и Джери Брукхаймър. Продукцията ще се разпространява от „Уорнър брос“.

Седемкратният световен шампион във Формула 1 Люис Хамилтън е съпродуцент. Снимките започнаха миналата година и продължиха по време на избрани уикенди от Гран При (Grand Prix) този сезон.

Екипът на продукцията разполага с гараж и питстоп за измисления 11-и състезателен отбор на Формула 1.  

В сюжета Пит, който в реалния живот е на 60 години,

Изложба батик на бивши и настоящи ученици от студио „Рениарт“ откриха в художествена галерия „Кутловица“ в Монтана.

Експозицията откриха синът на основателката на студио "Рениарт" Рени Петрова - архитект Момчил Владимиров, и художничката и артпедагог в студиото - Таня Василева.

Изложбата се състои от 47 творби, създадени на четвъртия пленер по батик, проведен през това лято от студио „Рениарт“.

Картините се продават с благотворителна цел. Част от средствата от продажбата им ще бъдат предоставени на "Рениарт" в помощ на талантливи деца, които нямат достатъчно средства, и за подпомагане дейността на студиото.

Експозицията ще остане в художествена галерия „Кутловица“ до края на месеца.

Морис Равел е единственият автор на „Болеро“ и произведението няма съавтори, постанови съд във Франция, съобщава АФП.

В петък френският съд се произнесе по дело на наследниците на Морис Равел и тези на руския художник и сценограф Александър Беноа, в което те пледираха за съавторство на руснака в прочутото произведение „Болеро“ и искаха удължаване на срока на авторските права върху него.

Съдът в Нантер, близо до Париж, „отхвърли претенциите на носителите на правата на Морис Равел и Александър Беноа по отношение на „Болеро“ - едно от най-изпълняваните и излъчвани произведения в света“, се казва в изявление на съда. Поради това произведението „остава обществено достояние“, т. е. с безплатно право на ползване, се допълва в него.

Що се отнася до хипотезата, за участието на г-н Беноа в композирането на музиката, съдът установи, че „предоставените документи не доказва

„Както в предишните издания на фестивала, така и през 2024 г. майсторските класове ще са отворени за ученици, студенти, както и за професионални виолончелисти от цялата страна и чужбина. Това е уникална възможност в нашата столица да се осъществи среща между изтъкнати представители на различни европейски виолончелови школи, чието съгласие за участие е признание и за високото ни национално инструментално ниво. Интензивният характер на събитието, многообразието от имена на изпълнители и заглавия на произведения привличат интереса на младите виолончелисти, на публиката и на широката аудитория“, коментират организаторите.

По думите им този фестивал поставя България и София на видно място в европейската карта на музикалното изкуство, приобщава младите инструменталисти от България и чужбина към най-високите образци на майсторство, отваря нови пътища пред младата музикална генерация и пред младата публика.

Съвместна  изложба на художниците Енчо Ганковски и Василена Ганковска се открива в троянската галерия „Серякова къща“ на 11 юни, съобщи Мариела Шошкова, уредник в галерията.

„Общото в изложбата между Василена и Енчо Ганковски е, че и двамата ще се представят основно с керамика. Енчо отдавна е познат със своите керамични пана и декоративни чинии и форми, в които освен модерно звучене намира отзвук и естетиката на народното изкуство. Василена ще представи и няколко от своите урбанистични пейзажи, в които се занимава с различните аспекти на градския живот, свободното време и работата в техните пространства“, разказа Шошкова.

Енчо Ганковски е дългогодишен преподавател в средното художествено училище по приложни изкуства  в Троян, учител на поколения троянски художници-керамици и почетен гражданин на Троян. Ганковски е и дългогодишен председател на Дружеството на

Швейцария взе окончателно решение Базел да бъде мястото на провеждане на песенния конкурс „Евровизия“ през следващата година, съобщи Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), цитиран от АФП. 

Базел граничи с Германия и основен център на химията и фармацевтиката, но също така и на културата с няколко международно признати музея. Другият град, който участваше в надпреварата за домакин, бе Женева.

Едноседмичният музикален спектакъл с два полуфинала, завършващи с голям финал, обикновено се провежда през май. Този път той ще бъде организиран от Швейцарската корпорация за радио и телевизия.

Швейцарският изпълнител Немо спечели тазгодишното издание на песенния конкурс, което се проведе в шведския град Малмьо, с песента The Code, затова Швейцария догодина ще е домакин на "Евровизия".

Това бе трета победа за Швейцария в почти 70-годишната ист

Yalta Art Room открива своя четвърти сезон на 15 септември с представлението „Анархо-клоунада“ на Боян Крачолов. На същия режисьор е първата премиера – на 29 и 30 септември. Това е „Х“ по авторски текстове с цитати от Омар Хайям и участието на Васил Дуев-Тайг, съобщават от независимото пространство за култура. 

До края на годината предстоят още три премиери на артисти като Марион Дърова, Филип Миланов, Ахмед Исмаил.

Продължава и образователната поредица от срещи „Представленията, които ни създадоха“. Първи гости за сезона ще са професорите Маргарита Младенова и Иван Добчев. На 16 септември те ще разкажат за спектакъла си „Оооо-сънят на Гогол“.

„Отворихме врати на 19 септември 2021 г. За тези три сезона успяхме да

Двудневен рок фест ще се проведе на крепостта "Кракра" в Перник. Музикалната проява е посветена на първия изгрев на месец юли, известен като Джулай морнинг, съобщиха от общинската администрация. Рок фестът се организира от Община Перник в партньорство с Club Maze JB. 

Музикалното събитие ще започне на 29 юни с концерт на групите Mal&Nov Crew, Strix, Sink Below, Baron Chameleon, "Фактор", Truth Be Told и Аlien Аcid Blood. 

Вторият концерт ще е на следващия ден и отново ще прикове вниманието на меломаните от миньорския град. На сцената на Пернишката крепост ще се изявят групите "Eкстаз", 12 Bar Band, Bad Citу, Smokey Mountain River Band, Tsunami , Casual Threesome и "Тангра". Двудневният рок фест е със свободен вход. 

Историята на рок музиката в Перник започва през 1962 г., когато в града се създава първата местна рок банда "Пернишки братя". Ше

Фестивалът на лирическото изкуство в Екс-ан-Прованс, Южна Франция, преоткрива операта "Самсон", съобщи АФП. Диригентът Рафаел Пишон ще представи цензурираната и изгубена творба.

"Самсон" има какво да ни разкаже през 2024 г., казва Пишон. Темата на произведението засяга вярата, фанатизма, политическата съдба, двойствената човешка природа. Пишон е специалист по барокова музика и голям почитател на композитора Жан-Филип Рамо (1683-1764), написал операта, състояща се от пет действия и пролог.

Режисьор на постановката е Клаус Гут. 

"Самсон" е композирана през 1733 г., а либретото е по едноименното произведение на Волтер. Цензурата застига операта още през следващата година, смятана е за неблагочестива, обяснява Пишон. Операта е забранена, а партитурите - изгубени.

Впоследствие Рамо използва части от "Самсон" в други свои опери, сред които са "Галантните Инд

Фестивалът поставя акцент върху всички ценители на виолончеловото изкуство, които ще имат възможността да се запознаят с изявени световни имена в областта, които са не само лауреати на международни конкурси, но и преподаватели в елитни академии и консерватории по цял свят.

„Като устойчив във времето проект, реализиран четири поредни години, Cellissimo се старае да развива публиката чрез достъпа до нови имена на изпълнители, многообразие на виолончелов репертоар, различни изпълнителски превъплъщения и поставя пред себе си нови цели, които да превърнат форума в продукт с висока художествена и културна стойност на световно ниво“, допълват от екипа на фестивала.

По думите им, придържайки се към традициите от предходните издания на фестивала, и тази година сферата на проекта ще бъде изцяло ориентирана към класическата музика. За част от участниците това ще бъде дебют в столицата и на сцената на международен форум.

ЗА ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ

Проф. Рафаел Уолфиш (Лондон, Великобритания) е носител на първа награда на международния конкурс за виолончелисти „Гаспар Касадо“, Италия. Записвал огромна част от виолончеловия репертоар с множество звукозаписни компании, сред които EMI, Decca, Chandos, Black Box, ASV, Naxos и Nimbus. Завършва професура в Швейцария и Германия и към момента е професор в Кралската академия по музика в Лондон и Ръководител катедра по виолончело и камерна музика в Trinity Leban Conservatoire of Music and Dance, Англия.

Стефан Казаку (Румъния) изнася множество рецитали и концерти в Румъния, Испания, Германия, Израел, Холандия, Унгария, Молдова. Лауреат е на първа награда и голямата награда на националния конкурс „Паул Константинеску", първа награда на Международния конкурс в Лийзен, Австрия. Носител е на редица от най-престижните национални конкурси в Румъния. Свири като солист с всички двадесет симфонични оркестри в Румъния, между които филхармония „Джордже Енеску“, Букурещ, оркестъра на Националното радио, Румънския младежки оркестър.

Кшищоф Карпета (Полша) е докторант и преподавател по виолончело и камерна музика в Музикалната академия във Вроцлав, Полша. Соло виолончелист е с Полската балтийска филхармония в Гданск и гост-концертмайстор на Камерния оркестър на Пшемисл. Участва в редица конкурси като солов изпълнител и камерен музикант, като е носител на отличие за най-добро изпълнение на произведение от полски композитор на Международния конкурс за камерна музика в Лод.

Доц. д–р Атанас Кръстев (България)  завършва НМУ „Любомир Пипков“ и НМА „Панчо Владигеров“ с магистърска степен. Специализира при проф. Наталия Шаховская в „Ескуела супериор де музика Рейна София“ – Мадрид, и защитава докторат през 2016 г. в НМА. От 2021 г. е доцент и преподавател по виолончело в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Носител е на редица награди от международни конкурси, сред които Liezen, Jeunesses musicale, „Кристална лира“ на СБМТД, „Златен век“ на МК, „Златно перо“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
Без Гийом Кане, но с Ървин Уелш на „Синелибри“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.